ESILEHELE

VAIMULIK


KONTAKT


NÕUKOGU


TOIMKOND


UUDISED


TRÃœKISED


JUTLUSE- JA PALVERAAMAT


LEERIKOOL


KIRIK JA KOGUDUS

Aruanded


FOTOALBUM


LINGID


SISEVEEB


IN MEMORIAM


KIRIK JA KOGUDUS 

Koguduse pühakoja tutvustus

EELK Toronto Peetri Koguduse sünnilugu on sarnane paljude pagulusse pääsenud eestlaste poolt asutatud koguduste sünnilooga.

Juba 1944. aasta sügisel asusid punaterrori eest läände põgenenud eestlased pagulaslaagrites korraldama eestikeelseid jumalateenistusi. Pagulusse jõudnud kirikuõpetajad asusid neil murrangulistel aegadel teenima oma saatusekaaslasi Jumala Sõnaga ning jagama äreva aja keskel esivanemate usulist meelerahu ja lohutust. Seega ulatuvad ka Toronto Peetri koguduse juured Rootsis ja Saksamaal asunud põgenikelaagrite kaudu paljudesse Eestimaal tänaseni tegutsevatesse kogudustesse, kus meie koguduse asutajaliikmed kunagi olid ristitud ja leeriõnnistuse saanud.

Kui Kanada avas oma piirid pagulaste vastuvõtmiseks ja esimesed eestlastest ümberasujad siin maal oma elujärge alustasid, asuti korraldama ka eesti keelsete koguduste loomist.

Toronto Peetri kogudus asutati 1948. aastal õpetaja Oskar Puhmi eestvedamisel ja arvuka eestlaskonna kaasalöömisel. Kuna õp. Puhm oli olnud sõjapäevil Soomepoiste kaplan ja paljude põgenikega neil aastail relvavennaks saanud, oli kaasalööjaid arvukalt.

Algaastatel peeti jumalateenistusi allüürnikuna teiste koguduste pühakodades. Kuid suured leerirühmad, aktiivne lastetöö ning koguduse liikmete aktiivne tegevus panid aluse julgusele alustada oma kiriku ehitamist.

7. veebruaril 1954. aastal toimus koguduse täiskogu koosolek, kus kiideti heaks arhitekt Michael Bach´i koostatud koguduse uue kiriku kavand. Toronto Peetri kirik on projekteeritud tollases ajas modernse sakraalhoonena. Kummulikeeratud paati meenutav kirikuruum tuletab meelde paadipõgenikena vabaduseranda jõudmist. Puitkonstruktsioonid ja kõrge viilkatus, mille räästas ulatub madalale meenutab Eesti talutare.

Ehitusleping sõlmiti 1954. aasta sügisel ning 20. märtsil 1955 pandi Toronto Peetri kirikule nurgakivi. Õnnistamistalituse pidas koguduse õpetaja Oskar Puhm.

Valminud kirikuhoone pühitseti koguduse pühakojaks juba 25. septembril 1955. Pühitsemispäeva jumalateenistusel teenisid kogudust õpetajad E. Lootsma, G. Borneman. O. Puhm, R. Kiviranna ja O. Gnadenteich. Kogudust oli tulnud tervitama ka Toronto linnapea Nathan Phillips.

Toronto Peetri kirik oli oma ehitamise ajal ainulaadne kaasaegse skandinaavialiku sakraalarhitektuuri esindaja Kanadas. Nii on see kirik leidnud äramärkimise ilmeka kaasaegse kirikuarhitektuuri näitena Peter ja Douglas Richardsoni 2007. aastal ilmunud mahukas kogumikus "Canadian Churches an architectural history".

Kirikuhoone on planeeritud  funktsionaalsena, et koguduse tegevus tervikuna mahuks ühe katuse alla. Selleks on kirikuhoonet ka vajadust mööda laiendatud. Kantseleiruumidele lisati Naisringituba ning teisele korrusele abiõpetaja ametikorter. Alumisel korrusel said skaudid enda käsutusse oma ruumi, mida varasematel aastatel kasutati igal nädalavahetusel. Kiriku juurde rajati ka kolumbarium, kuhu aastakümnete jooksul on endale viimse rahupaiga leidnud suur osa koguduse kunagistest asutajaliikmetest. Nii on meie pühakoda kujunenud ka kallite mälestustega seotud paigaks mitmele põlvkonnale.

Viimane juurdeehitus tehti aastatel 2012-2013, et ehitada kiriku kahe korruse vahele lift.

Toronto Peetri kiriku sisekujunduses tehti suurem muudatus, kui kirikusaali idapoolses otsaseinas algselt asunud suur aken kinni müüriti ning altari taga asetsenud orel paigutati orelirõdule. Selle ümberehituse tingis ilmselt asjaolu, et kiriku naabrusesse hakati ehitama kõrgeid kortermaju ning üks neist kerkis otse kiriku idaseina vastu. Nii hakkas aknast paistev naabermaja liialt domineerima. Ümberehituse käigus sai kiriku altariruumi kujundus selliseks nagu see on tänapäeval. Kiriku altari ja kantsli lihtne ja samas soliidne tegumood jäljendab meie rahvuslikku palkarhitektuuri. Ka ristimisvee alus on valmistatud puidust ja sellel asuv ristimisvaagen on keraamiline. Kompositsioon kannab endas korraga Jumala kolmainsuse sünboolikat kolmnurkse ristimisvaagna ja kolnurksete alussammaste näol ning rahvuslikku sümboolikat puitu süvistatud kaheksakanna näol, mis on samas ka meie oma rahvuslik rist.


Oskar Puhm enne ristimistalitust


Õp Mart Salumäe ametisse seadmine


Praost Mart Salumäe


Toronto Peetri kirik


Kiriku sisevaade


Vaade orelirõdule


Altar


Armulauanõud




|↑ üles|  
Kiriku aadress: 817 Mt Pleasant Rd, Toronto, ON M4P 2L1, Canada
tel 00 1 416 483 5847 | stpeterstoronto@rogers.com | www.eelk.ee/toronto.peetri
Esilehele Eestikeelsele esilehele English